Monica Manganelli

طراح صحنه و متخصص جلوه‌های بصری

مونیکا مانگانلی

طراح صحنه و متخصص جلوه‌های بصری

زندگینامه

متولد شهر پارما در سال 1977،

تحصیل در رشته معماری و کسب مدرک کارشناسی در انستیتو هنر «پائولو توسکی»

فارغ‌التحصیل از دانشگاه پارما در سال 2002 با مدرک دانشگاهی در حوزه «حفاظت از میراث فرهنگی»، (گرایشی از «تاریخ هنر و معماری»)

به دنبال آن او یک سال را برای مطالعه در مقطع کارشناسی ارشد در رشته «طراحی صحنه در تئاتر» سپری کرد. علاوه بر آن، این طراح صحنه‌ی ایتالیایی در «رجیو امیلیا»، بین سال‌های 2002 تا 2003 میلادی، به تحصیل و کسب مدرک کارشناسی ارشد در رشته «طراحی کَد و گرافیک کامپیوتری»، پرداخت.

پس از آن، مانگانلی بین سال‌های 2001 تا 2011 میلادی،‌ شروع به کار تحت عنوان «طراح صحنه» و «هنرمند مفهومی/تجسمی» برای بسیاری از تولیدات در «خانه اُپرای تئاتر» در ایتالیا و اروپا، پرداخت.

شماری از کارهایی که این طراح vfx در آنها همکاری داشته،‌ شامل آثاری چون موارد زیر می‌باشد:

«رجیولتو»،‌ تئاتر «مارینسکی» در سنت‌پترزبورگ؛ «بیلی‌باد»،‌ به کارگردانی «د.‌لیورمور» در تئاتر «رجیو» تورین؛ نمایشنامه L ‘Impresario delle Smirne، در تئاتر «استابیل» تورین، به کارگردانی «لیورمور»؛ اپرای «کنسول»،‌ در تئاتر رجیو تورین؛ «سامسون و دلیله»، تئاتر «کامیوناله بولونیا»، در خانه اپرای «اپرا رویال والونی»؛ «فارنهایت 451»،‌ به کارگردانی «لوکا رونکونی» در «سالن پیکولو تیاتر» میلان؛‌

«سفر ریمس»، در تئاتر «کامیونال پیاچنزا»؛‌ نمایشنامه «دُن پاسکائوله»، در «تئاتر کامیونال بولونیا»،‌ به کارگردانی «آلفونسو آنتونیوتزی»؛ اپرای «هرکول در ترمودون؛ قدرت رشته محبت»، به کارگردانی «دیوید‌ لیورمور»، در سالن تئاتر «ققنوس»، در ونیز،‌ ایتالیا.

علاوه بر این، او با «دیوید لیورمور»، کارگردان و فیلمساز، برای طراحی صحنه آثار زیر همکاری داشته است:

 • قطعه موسیقی داستانی Aci Galatea e Polifemo در تئاتر رجیو تورین، برای سال‌های 2008 و 2009 میلادی؛
 • اپرای Idomeneo، در سال های 2010 و 2011 میلادی.
 • اپرای Vespri Siciliani برای سال‌های 2010 و 2011 میلادی.

این طراح تولید ایتالیایی در حوزه تولید فیلم، در سال 2009 به عرصه‌ای دیگر روی آورد و آن هم کارگردان هنری جلوه‌های ویژه/ هنرمند مفهومی و نیز مدیریت خلاق جشنواره‌ها و همایش‌هاست.

مانگانلی با استودیوهای تولید فیلم، آژانس‌های برگزار کننده همایش‌ها، و نیز استودیوهای پسا‌تولید جلوه‌های ویژه‌ مختلفی در اروپا به همکاری پرداخته است. برخی از فعالیت‌های تجاری، و یا پروژه‌های تبلیغاتی و فیلم‌های بازرگانی و نیز نمایش‌‌های مُدی که وی در آن‌ها حضور و همکاری داشته شامل موارد زیر می‌شود:

جلوه‌های ویژه «ای‌دی‌آی» در میلان؛ «متمتیک»،‌ در پاریس؛‌ «کام‌پست»، در زوریخ؛ «برادران وارنر»، در شیکاگو؛‌ «دی اِ دابیو دیزاین» در تورین؛ «تَکس فری فیلم» در پارما؛ «لئو بورنت» در بریتانیا و «پارتیزان» در لندن؛ و همچنین به عنوان کارگردان هنری جلوه‌های ویژه برای بسیاری از فیلم‌های تبلیغاتی و بازرگانی چون «BALICH WORLDWIDE SHOW» و «VILLA EUGENIE» فعالیت داشته است.

فیلم‌هایی که او در آن‌ها به همکاری پرداخته شامل فیلم‌های زیر می‌باشد:

CLOUD ATLAS (2012)

همکاری تحت عنوان هنرمند مفهومی برای تولید فیلم مذکور به کارگردانی «تام تایکر»، «اندی و لانا واچفسکی»، تولید شده در استودیو فیلم Berlin-Babelsberg‌، طراح تولید، «هیو بی‌تاپ»، «اولی هانیش»، 2011-2012

فیلم‌های تبلیغاتی (2009 تا 2016)

برای شرکت‌های «آدیداس»، «سامونتانا»، «ایکس- فاکتور»، «اسکای تی‌وی»،‌ «مدیولانوم»،‌ «نوئترو روبرتس»، «ویند موبایل»، «اُرو سایوا»، «سی‌ورلد»، «تیم اینترنت پک»، «تیم مونالیزا»، «بی‌بی‌سی- عمران جمعی»،‌ «لانشا دلتا»، «لانشا میوزا»، «لامبورگینی»، «تیم-مارکوپولو»، «تیم- کازانووا»، «ترافیک‌جم- زِین/تی‌وی»،‌ «بی‌ام‌دابیو»،‌ «فولکس‌واگن»،‌ «آنسالدو بردا- اکسپو میلان 2015»، «میرابیلاندیا»، «رادو»، «فررو»، «ریچموند»، و …

VILLA EUGENIE (بروکسل) حضور در این پروژه به عنوان طراح تولید و هنرمند مفهومی؛ کارگردانی این اثر را «اتین روسو»، برعهده داشته است؛

طراح تولید و نیز هنرمند مفهمومی برای نمایش‌ مُد در سال‌های 2012 و 2013، در مُد «دیور هوم» (پاریس)، «وای تری»، «فرلی» (نیویورک)، FIE Event- Grand Palais (در پاریس)

هفته مد میلان (2013) میلادی: طراح صحنه و طراح تولید- کارگردان هنری برای نمایش مُد و رویدادهای مربوط برای شرکت

Vogue-Condenast و دیگر برندهای معروف دنیای مُد (مانند «اترو»، «میسن»، «بوربونیز»)

در سال 2013 میلادی، وی قراردادی را با جشنواره موسیقی پکن، به عنوان طراح تولید و طراح صحنه و نیز هنرمند مفهومی به امضا رساند. علاوه بر این وی طراحی تولید مجازی چند رسانه‌ای برای مراسم یادبود «وردی»، موسیقی‌دان ایتالیایی را بر عهده داشت.

در سال 2014 میلادی وی به همکاری با «مارکو بالیچ»، کارگردان و طراح برنامه، و گروه خلاقش پرداخت. این همکاری منجر به اجرای اپرای روی یخ در ورونا گردید.

پروژه‌های در حال انجام و برنامه‌های پیش‌رو

هم اکنون مانگانلی روی پروژهای مربوط به فیلمسازی هنری و خلاقانه در سینما، خانه اپرا، و نمایش مد، ‌متمرکز است و به تجربه‌ورزی در حوزه طراحی، طراحی تولید ویدیویی، و طراحی چندرسانه‌ای، اشتغال دارد.

او در سال 2015 اولین قراردادش به عنوان کارگردان فیلم انیمیشنی کوتاه با عنوان «تصنیف بی‌خانمان» (2015) را امضا کرد. فیلم مذکور با همکاری «بنیاد فیلم امیلیا رومانیا» در باره زلزله سال 2012 میلادی در منطقه «امیلیا رومانیا»، در شمال ایتالیا می‌باشد. فیلم کوتاه مذکور برای نمایش در حدود 50 جشنواره فیلم مهم بین‌المللی برگزیده شد و در رشته‌های زیر برنده جایزه گردید:

 • بهترین انیمیشن- در جشنواره فیلم لس‌آنجلس
 • بهترین فیلم کوتاه اروپایی در جشنواره فیلم برزیل 2016
 • بهترین موسیقی و جایزه فیلم برگزیده تماشاگران در جشنواره فیلم‌های انیمیشنی آتن در 2016
 • جایزه ویژه روزنامه‌نگاران ایتالیایی در جشنواره روبان نقره‌ای ایتالیا برای این فیلم.
 • جایزه بهترین انیمیشن در بخش محیط‌زیست در جشنواره فیلم صوفیا، بلغارستان
 • فیلم برگزیده تماشاگران در جشنواره فیلم Registi a Confronto (2016)
 • بهترین انیمیشن جشنواره فیلم «وُگرا» ایتالیا، (2016)
 • نامزد دریافت جایزه «دیوید دی دوناتللو»، موسوم به اسکار ایتالیا در بخش بهترین فیلم، 2016

این طراح ایتالیایی به همراه DARING HOUSE،‌ شرکت تولید فیلم در برلین، از سال 2013 به عنوان کارگران خلاق همکاری داشته و به توسعه طراحی تولید ویدیویی برای بخش سرگرمی و هنر چیدمان ویدیویی در پروژ‌ه‌های مختلف به همکاری پرداخته است:

 • طراحی صحنه مجازی برای نمایشگاه دائمی Cinecittà studios (2017)
 • چیدمان ویدیویی سه‌بعدی برای نمایشگاه «Umbria and cinema»، در پروجا، ایتالیا (2016)
 • چیدمان ویدیویی سه‌بعدی در قلعه تاریخی Rocca Paolina، در پروجا، به سفارش وزارت فرهنگ ایتالیا، (2017)

در حال حاضر وی به دنبال توسعه بخشیدن به استودیو خلاقش (موسوم به «انقلاب مستقل») است و در دو کار تولیدی جدید نیز مشغول به همکاری است: «تورندو، ملکه چین»، (فیلم بلند انیمیشنی) و «پروانه‌ها در برلین»، (فیلم کوتاه انیمیشنی) درباره آزار همجنس‌بازان به ویژه در دوران آلمان نازی؛ داستان فیلم «پروانه‌ها در برلین» در مورد مردی است که تغییر جنسیت داده و فیلم در حال و هوای برلین دهه 30 و 40 میلادی و ظهور هیتلر،‌ روایت می‌شود.

هم اکنون او در حال تدارک برای امضای قراردادهایی به منظور طراحی تولید و صحنه در برخی تولیدات اپرایی در سال پیش‌رو، است. این آثار شامل فهرست زیر می‌باشد.

 • اپراهای تراژیک «آنا بولنا»، «روبرتو دیوریکس»، و «ماریا استاردا»: تولید مشترک تئاتر «کارلو فلیس جنوا»، تئاتر ونیز و پارما.
 • اپرای «آیدا»، تولید «تئاتر مورلاچی» پروجا؛ با طراحی تولید کامل مجازی و طراحی صحنه برای ایجاد اپرایی سه‌بعدی (2018- 2019)
 • اپرای «یک ترکیه‌ای در ایتالیا»،‌ همکاری مشترک خانه اپرای «تئاتر فراسکینی پاویا» و «سالن تئاتر پونچیلی» کرمونا

مانگانلی قراردادی نیز برای تولید فیلم انیمیشنی «سمفونی‌ای برای روسینی» (2017)‌ میلادی امضا کرده است. این محصول فیلم تجربی کوتاه انیمیشنی خواهد بود که به سنت و تاریخ پر آوازه موسیقی اپرای ایتالیا خواهد پرداخت.

افزون بر این‌ها، وی به طور مدوام به تدریس در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی و برگزاری کارگاه‌ها برای مدرسه اپرای ایتالیا در تئاتر کامیونال بولونیا، و نیز انستیتو هنر توسکی، استودیو فیلمسازی «چینةچیتا»، و «آی‌ای‌دی» میلان می‌پردازد و در دانشگاه پارما به تدریس در رشته «طراحی تولید و فناوری‌های نوین درصنایع خلاق» (2016-2017)‌ اشتغال دارد.

در سال 2015 میلادی برای قدردانی از کارهای هنری-فرهنگی وی، از سوی شهر «نوچتو» (واقع در پارما) جایزه «سن مارتینو» به وی اهدا گردید. این جایزه با عنوان زیر به وی تقدیم شد: برای هنرمندی مبتکر و ماهر که به جوایز مهم بین‌المللی دست یافته، و ثابت کرده که می‌توان مهارت‌های حرفه‌ای را با اراده‌ای شورانگیز، و ظرافتی که واقعیت را به روایت و تصاویر زیبایی از اشعار حقیقی و ملموس که پذیرای پیام شجاعت، همبستگی و امید است، آمیخته ساخت؛