اکبر عالمی

استاد دانشگاه و مستندساز

اکبر عالمی، متولد ۱۳۲۴ در اهواز، فارغ‌التحصیل رشتهٔ سینما از دانشکده هنرهای دراماتیک و دارای مدرک دکترای سینما از انگلستان است. وی کارشناس و استاد باسابقه سینما است که به عنوان مجری و کارشناس تلویزیون و مستند ساز نیز فعالیت می‌کند و هم اکنون استاد دانشگاه تربیت مدرس است. عالمی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ عضو فرهنگستان هنر و فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده است. از دیگر فعالیت‌های هنری وی می‌توان به ساخت برنامه‌های هنری و فرهنگی تلویزیونی در زمینهٔ سینما همراه با اجراهای حرفه‌ای و ماندگار و نقدهای تأثیرگذار فیلم، چند دهه تدریس در دانشگاه‌های هنر، مدیریت لابراتوارهای سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساخت حدود ۳۰ فیلم مستند برای صنایع داروسازی، پتروشیمی، نساجی و چوب به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی، آلمانی، ایتالیایی، عربی اشاره کرد.

هادی خانیکی

استاد دانشگاه و رییس انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

هادی خانیکی متولد 1330 در گناباد است. وی در سال‌های 1348 تا 1354 تحصیل خود در دانشگاه شیراز و علم و صنعت را نیمه کاره گذاشت. در اواسط دهه 50، مدرک کارشناسی  علوم اجتماعی خود را از دانشگاه بهشتی، در دهه ۷۰ کارشناسی ارشد و در دهه ۸۰ مدرک دکتری خود را در رشته علوم ارتباطات کسب کرد. وی از اعضای هیات علمی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و از اساتید دانشگاه تهران می‌باشد. در دولت‌های هفتم و هشتم، مشاور رئیس جمهور در امور رسانه و مطبوعات، و سپس مشاور رئیس جمهور در امور فرهنگی بود. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به ریاست پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، عضویت در شورای سردبیری روزنامه کیهان در دهه ۷۰، هیأت منصفه مطبوعات، شورای مرکزی جهاد دانشگاهی و مدیریت موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها اشاره کرد.

شیوا مقانلو

نویسنده و مترجم در حوزۀ فیلم و سینما

شیوا مقانلو نویسنده، مترجم، منتقد و استاد دانشگاه، متولد ۱۳۵۴ در مشهد است. او در گرایش تدوین در سال ۱۳۸۰ فارغ التحصیل شد و همان سال به عنوان نفر اول آزمون سراسری کارشناسی ارشد کشور در گروه هنر، به ادامه تحصیل در رشته سینما پرداخت. تدریس در دانشگاه های هنر و سوره تهران و نویسندگی و پژوهش چند برنامه سینمائی تخصصی در صدا و سیما از دیگر فعالیت‌های او به شمار می‌رود. همچنین برخی داستانهای کوتاه وی تاکنون به زبان‌های انگلیسی، لهستانی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه و در مجلات کشورهای میزبان چاپ شده‌اند. تالیف کتاب تئوریک "ژانرهای سینمائی" (بری کیت گرانت - بیدگل- 1392) نامزد قلم زرین کتاب سال سینمای ایران، ترجمه کتابهای «از گیم تا فیلم»، «مبانی مطالعات سینمایی»، و  دبیری پروژه ترجمه "برترین فیلمنامه‌های جهان" از آثار ماندگار مقانلو به شمار می‌روند.

محمد علی حسین‌نژاد

عضو شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران

محمدعلی حسین نژاد دارای مدرک کارشناسی ادبیات و زبان های خارجی از دانشگاه مشهد و کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی از استرالیا است. او دوره عالی تحقیقات در رشتة توسعه سیستمیک (سیستم‌ها) را در دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا به پایان رسانده است. از فعالیت های وی میتوان به همکاری در بخش فرهنگی جهاد سازندگی، مدیریت واحدهای رادیویی و تلویزیونی و نیز سردبیری مجله جهادسازندگی، مدیریت گروه فرهنگی اجتماعی شبکه دوم صدا و سیما، همکاری با بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، حوزه هنری، عضو شورای برگزاری و کمیته انتخاب جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال های متوالی، مدیریت مرکز سینمای تجربی و نیمه حرفه ای، ریاست سازمان توسعه سینمایی سوره، مشاور ارشد معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری، عضو گروه تخصصی سینما در فرهنگستان هنر، سرپرست گروه پژوهشی سینما در پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات و عضو هیأت داوری آکادمی سینما و همچنین به عنوان مشاور مدیریت و برنامه ریزی با مراکز و موسسات مختلف و دست اندرکاران حرفه ای مرتبط با فیلم سینما در کشورمان اشاره کرد. وی تاکنون ترجمۀ ۴ عنوان کتاب و ترجمه متون تحقیقاتی و مقالات تخصصی را به عهده داشته که به چاپ رسیده است. همچنین انتشار ویژه فصلنامه فارابی با عنوان «اقتصاد سینما» نیز به سردبیری حسین نژاد منتشر شده است. وی علاوه بر طراحی و مدیریت پروژه های سینمایی تهیه کنندگی مستقل چند فیلم سینمایی را نیز به عهده داشته و هم اکنون عضو کانون تهیه کنندگان فیلم ایران و عضو شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران است.

فاطمه حسینی‌‌ شکیب

استاد دانشگاه هنر تهران و پژوهشگر ارشد در حوزۀ مطالعات انیمیشن

فاطمه حسینی‌شکیب استادیار گروه انیمیشن دانشکده سینما‌ تئا‌تر دانشگاه هنر تهران است. او دکترای تخصصی خود را در رشته مطالعات انیمیشن Animation Studies در سال ۱۳۸۸ از دانشگاه هنرهای خلاقه انگلستان University for the Creative Arts at Farnham، UK دریافت کرده که با بورسیه دکتری انیمیشن از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به انجام رسید. شکیب داری مدرک کار‌شناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه هنر (۱۳۷۸)، مدرک کار‌شناسی ارتباط تصویری (گرافیک) از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دیپلم ریاضی - فیزیک و رتبه اول کنکور سراسری در رشته هنر در سال ۱۳۶۹ است. حسینی‌شکیب در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ استاد رسمی پاره‌وقت تئوری انیمیشن در دانشگاه هنرهای خلاقه انگلستان بوده و سابق بر آن، در دانشگاه فوق و دانشگاه وست‌مینس‌تر به تدریس تئوری انیمشن و همچنین دوره‌ «روش‌های تحقیق پیشرفته» برای دانشجویان دکترا پرداخته است. دبیری همایش ملی انیمیشن ایران، و عضویت در هیئت داوری مقالات علمی در ژورنال علمی - پژوهشی an interdisciplinary journal animation «انیمیشن: یک ژورنال میان رشته‌ای» از انتشارات Sage انگلستان به سردبیری سوزان بوکان Suzanne Buchan است که از معتبر‌ترین نشریات علمی در زمینه مطالعات انیمیشن است، از دیگر فعالیت‌های او به شمار می‌رود.