مدیرکل دفتر توسعه فناوری‌های سینمایی و سمعی و بصری گفت: پیشرفت تکنولوژی، به شکل تقریبی همزمان با سایر کشورها به ایران وارد شده؛ اما همراه با ورود دیجیتال به سینما، هیچگاه به آموزش و تربیت نیروی متخصص، اهمیت داده نشده است.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، برگزاری همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» توسط مدرسه ملی سینمای ایران در هفته‌های آتی فرصتی ایجاد کرده تا ورود تکنولوژی در سینمای ایران از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

محمدحسین فرج، مدیرکل دفتر توسعه فناوری‌های سینمایی و سمعی و بصری مهمترین چالش در حوزه ورود دیجیتال به سینمای ایران را نبود آموزش مناسب در مواجهه با رشد تکنولوژی عنوان کرد و گفت: در کشور ما پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها با اختلاف ۵ تا ۷ سال دیرتر از سایر کشورهای مجهز به تکنولوژی در دسترس است؛ اما به دلیل عدم تبیین رفتار درست با این پدیده نوظهور همواره با معضلاتی مواجهه می‌شویم.

وی ادامه داد: نتیجه عدم تبیین رفتار درست با تکنولوژی این است که بیش از ظرفیت تولیدات سال در سینمای ایران صاحب تجهیزات پیشرفته از جمله دوربین‌های روز به روز هستیم. بنابراین ابزار موجود است؛ اما چون رفتار تبیین شده‌ای با مسئله آموزش و تربیت نیروی متخصص انجام نشده است، به همان میزان ساختارها هم به خوبی شناسایی و به کار گرفته نشده‌اند و همواره به سوی تبادل اطلاعات شفاهی و تجربی همراه با آزمون و خطا حرکت کرده‌ایم.

حسین فرج بیان کرد: بیش از دو دهه از عمر دیجیتال در سینمای ایران می‌گذرد؛ اما همچنان رفتار با این پدیده به گونه‌ای است که گمان می‌کنیم دیجیتال به یکباره از آسمان در دامان سینمای ایران فرود آمده، خیر چنین نیست. بلکه دیجیتال فقط یک تغییر و رفورم در ابزار است.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری‌های سینمایی و سمعی و بصری در پایان صحبت‌های خود گفت: به اعتقاد من برای آموزش درست باید گفت‌وگویی صریح، صحیح در جهت انتقال اطلاعات به روز و تجربیات صورت گیرد و برگزاری همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» می‌تواند در این عرصه موثر باشد.

به گزارش فارس، همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال»، به همت مدرسه ملی سینمای ایران از تاریخ ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه در سالن مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>